در ازای 9280 مورد واریز وجه، تنها 800 دستگاه تاکسی تحویل شده است

در ازای 9280 مورد واریز وجه، تنها 800 دستگاه تاکسی تحویل شده است

 

معاون امور شهرداری‌های سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور در خصوص طرح نوسازی 90 هزاردستگاه تاکسی فرسوده اعلام کرد: تا امروز 9280 نفر از مالکان تاکسی‌های فرسوده در کشور وجه مورد نظر برای نوسازی تاکسی را به حساب شرکت ایران خودرو واریز نموده‌اند ولی تنها 800 دستگاه تاکسی تحویل شده است.


به گزارش روابط عمومی سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور، علی نوذرپور با بیان مطلب فوق گفت: طرح نوسازی 90 هزاردستگاه تاکسی فرسوده از بهمن ماه سال گذشته از سوی دولت آغاز شد که به موجب آن وام 20 میلیون تومانی با نرخ 16 درصد و برای دوره بازپرداخت چهارساله پرداخت می‌شود و مبلغ 5 میلیون تومان هم از طرف دولت برای اسقاط خودروی فرسوده به مالک اختصاص می‌یابد و مانده مبلغ خودرو به میزان 5 میلیون تومان را مالک تاکسی پرداخت خواهد کرد.

وی با بیان اینکه نوسازی تاکسی‌های فرسوده در سال‌های قبل متوقف شده بود و دولت یازدهم این ظرفیت را ایجاد کرد، افزود: تا کنون 57 هزار و 986 ثبت نام برای این طرح از طریق دفاتر پیشخوان دولت صورت گرفته که مدارک 55 هزار و 410 نفر تائید شده و 33 هزار و 887 نفر شعبه بانک مورد نظر و نمایندگی فروش خودرو را انتخاب نموده‌اند.

نوذرپور اضافه کرد: پرونده 11 هزار و 400 نفر در بانک‌های عامل این طرح تکمیل شده و 9280 مورد واریز وجه به حساب ایران خودرو صورت گرفته و در نهایت 800 دستگاه تاکسی تحویل شده است در صورتی که در توافقات صورت گرفته قرار بود به صورت کلید به کلید تحویل خودروها انجام شود، ولی تحویل یک خودرو حداقل یک ماه طول می‌کشد.

وی ضمن انتقاد از عملکرد ایران خودرو در نوسازی تاکسی‌ها، گفت: یکی از مشکلاتی که با این شرکت داشتیم بر سر ارزش خودروی اسقاطی بود که در چندین جلسه توانستیم نرخ ۵۰۰ هزار تومان به ازای هر خودرو را تثبیت کنیم و این در حالیست که این رقم از بهمن سال گذشته طی قرارداد با این شرکت به تایید رسیده بود.

 وی تعیین مراکز اسقاط تاکسی‌های فرسوده از سوی ایران خودرو را دیگر عاملی برشمرد که  باعث کندی اجرای این طرح شده و اظهار کرد: ایران خودرو تنها 16 مرکز اسقاط را برای طرح نوسازی 90 هزاردستگاه تاکسی فرسوده در سراسر کشور معین نموده واین در حالیست که ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت از میان140مرکز اسقاط موجود در کشور بیش از 50 مرکز را دارای شرایط حضور در این طرح اعلام نموده است.

وی با بیان اینکه به نظر می‌رسد این طرح جذابیتی برای بانک‌های عامل به دلیل نگرانی از بازپرداخت تسهیلات نداشته و ایران خودرو هم همکاری لازم را تاکنون نداشته است از مالکان تاکسی‌های فرسوده خواست تا مشکلات پیش آمده را هرچه سریع‌تر به اطلاع سازمان‌ها و شرکت های تاکسیرانی و اتحادیه تاکسیرانی‌های شهری کشور برسانند.

نوذرپور مشکلات مربوط به ضامن وام بانکی مالکان تاکسی‌های فرسوده را از دیگر مشکلات پیش آمده بر سر راه این طرح ذکر نمود و گفت: برخی روسای شعبه های بانک‌های عامل در خصوص ضامن وام خلاف شیوه نامه اعطای تسهیلات و به صورت سلیقه‌ای عمل می‌کنند و سازمان ها و شرکت های تاکسیرانی برای رفع این مشکل در حال اقدام هستند.

وی با بیان اینکه وزارت کشور از ابتدای اجرای این طرح تاکنون به صورت جدی در حال پیگیری مشکلات و نامه نگاری با دستگاه‌های ذیربط است، همکاری بانک‌های عامل و ایران خودرو را از عواملی برشمرد که موجب تسریع در اجرای طرح نوسازی 90 هزاردستگاه تاکسی فرسوده خواهد شد.